Yeni Ev Aldım Ama Kiracı Çıkmıyor Ek Süre İstiyor, Kirayı da Arttırmayı Kabul Etmiyor

xein

Yeni üye
Üye
Merhabalar Ekimde ev aldım ve noterden 5 şubata kadar tahliye nedeniyle ihtarname açtık. Kiracı Ekim'de çocuğun okulu için Haziran'a kadar zaman istedi ve biz de şimdi ev bakıyoruz. Aynı bizim de okul için haziranda taşınmamız gerekir.1300 tl ye kalıyor 6 yıldır. Sözleşmesi de bitmiş. Şimdi biz diyoruz piyasa orada 6000 tl, sen hiç olmasa 4500 tl ver Haziran'a kadar kal ya çık. Çünkü yaz ayında işimden ayrıldım ve gelirim çok az şu an da ve Bakü'deyim. İstanbul'a taşınıp bir iş bulmak için daire aldım. Ne çıkıyor ne fiyat anlaşması yapıyor, hep kaçıyor konudan (işteyim, eve varmadım hala). Ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

DiLa

Üye
Üye
Iyi niyetinizi suistimal etmeye devam ediyorsa Tahliye Davasi acmalisiniz.

didos

Yeni üye
Üye
şimdi siz 30 haziran tarihli tahliye taahhütnamesi imzalatın. Aksi halde yasal süre içinde tahliye davasını açmaz iseniz sonra kiracınızı çıkaramazsınız.
Dilerse eski fiyattan versin önemli değil, tahliye taahhütnamesini imzalatın da ne olursa olsun. İşinizi garantiye alın.

Winner

Yeni üye
Üye
Bu hem hukuk hem etik bir konu.
Hukiki açıdan değerlendirilebilmesi için sartlara bakmak lazım.
Mesela, ilk sözleşme tarihi nedir? Buna göre ya "İhtiyaç nedeniyle tahliye" ya "Sözleşme uzatma süresi bitimi nedeniyle tahliye (1 yıl + 10 yıl'dan sonra dava)" ya da "Emsal bedel tesbit" davası açabilirsiniz. Bu üçünde de ıspat zorunluluğu var. Ayrıca davayı kazanır ve karardaki şartlara aykırı hareket ederseniz (Örneğin, evi başkasına kiraya vermek) eski kiracı size tazminat davası açar ve %99 kazanır.
Etik açıdan bakarsak bir çok şey var. Bunlardan biri kiracılı evi ucuz diye alıp, sonra da kiracıyı çıkarmak istemek ayıptır. Bu nedenle ucuza kapatmak yerine kiracısız ev alıp (Daha pahalı olur) gönül rahatlığıyla oturulmalıdır.

xein

Yeni üye
Üye
Bu hem hukuk hem etik bir konu.
Hukiki açıdan değerlendirilebilmesi için sartlara bakmak lazım.
Mesela, ilk sözleşme tarihi nedir? Buna göre ya "İhtiyaç nedeniyle tahliye" ya "Sözleşme uzatma süresi bitimi nedeniyle tahliye (1 yıl + 10 yıl'dan sonra dava)" ya da "Emsal bedel tesbit" davası açabilirsiniz. Bu üçünde de ıspat zorunluluğu var. Ayrıca davayı kazanır ve karardaki şartlara aykırı hareket ederseniz (Örneğin, evi başkasına kiraya vermek) eski kiracı size tazminat davası açar ve %99 kazanır.
Etik açıdan bakarsak bir çok şey var. Bunlardan biri kiracılı evi ucuz diye alıp, sonra da kiracıyı çıkarmak istemek ayıptır. Bu nedenle ucuza kapatmak yerine kiracısız ev alıp (Daha pahalı olur) gönül rahatlığıyla oturulmalıdır.
kendim taşıncam haziranda onun için aldık zaten.

sözleşmesi eski kiracıyla 2017de olmuş ve 5şubatta bitiyor.biz 5şubat için tahliye ihtarname çektik. çocuğunun okulu için hazirana kadar tahliye nedeniyle sözleşme imzalarsa ve ben son tarih 5hazirana kadar tekrar ihtarname çekerimse çıkara bilir miyim?

Winner

Yeni üye
Üye
Mahkeme kararıyla çıkarmalısınız. Kiracı kendi isteğiyle çıkarsa ayrı.

Nil

Yeni üye
Üye
İhtar cekin evi aldiğinızi kendinizin oturacağını olmazsa mahkemeye verin her seyin değeri arttı

xein

Yeni üye
Üye
İhtar cekin evi aldiğinızi kendinizin oturacağını olmazsa mahkemeye verin her seyin değeri arttı
bugün konuşup 2500tl den hazirana kadar anlaşma yaptık. ihtarnamenin süresi 5şubata kadar. haziranda taşınmam için noterden tekrar ihtarname çekmem gerekiyor mu?

Nil

Yeni üye
Üye
ben hukukçu değilim benimde kiracım evimde oturuyor ve 5 senedir artık kendim oturacağım iki ihtar yaptım birde avukat tuttum

xein

Yeni üye
Üye
Allah kolaylık versin. bana avukatla uzun zaman sürür söylediler. kaç süre oldu sizde? kusura bakmayın çok soru sordum

LadyDimitrescu

Yeni üye
Üye
tahliye taahhütnamesi imzalat, aksi halde çıkaramazsınız.
Sebebine gelince mevcut tahliye amaçlı ihtarname süreniz bitince yasal süre içerisinde tahliye davası açmadığınız ve yeni bir lira bedeli belirleyip sözleşme yapmanız durumunda kiracının hakları sıfırdan yeniden başlayacak.
Tahliye davası açmaz veya tahliye taahhütnamesi almaz iseniz ve yeni bir sözleşme yaptıysanız yazılı olmasına gerek yok, Whatsapp yazışmaları bile geçerli 10 yıl çıkaramazsınız.

xein

Yeni üye
Üye
whatsappta 4500 ver hazirana kadar otur yazdık. o da onun çoçuğunun okulu için.dün emsal davası da aça bilirim söyledikten sonra görüntülü aradı bizi ilk defa ve 2500e anlaştık yine hazirana kadar. şimdi sözleşme yapsak ve tekrar noterden ihtar çikarsak bile haziranda tahliye davası aça bilirmiyiz? tam şu soruyu merak ediyorum şimdi

LadyDimitrescu

Yeni üye
Üye
sözleşme yaparsanız sıfırdan başlamış olur ve çıkaramazsınız. Siz sözleşme yapmadan tahliye taahhütnamesi imzalatın. Eski sözleşme şartları geçerli devam eder.

xein

Yeni üye
Üye
iyi ki söylemiş oldunuz.çok teşekkürler. Af edersiniz bi sorum daha olucak. Sözleşmede kiracı haziranda çıkmasını imzalamış olursa yinemi sıfırdan başlamış sayılır?

LadyDimitrescu

Yeni üye
Üye
Sözleşme 1 yıllık ta olsa, 6 aylıkta olsa kanuni olarak 10 yıl bağlayıcı dur. Sizin sözleşmede tarih belirtmeniz hükmü yoktur.
Kanuni geçerliliği olan sadece tahliye taahhütnamesidir. Aksi halde kiracı zora koşarsa çıkaramazsınız.