Galeriden Araba Almak mı? Asla ! Araba Motoru Yedi

DiLa

Üye
Üye
Hayırlı günler ben galeriden 2012 model 140.000 km de bir araç aldım. 100 km sonrasında arac motor yedi. Aldığım şahisi aradığımda benim sorumlulugumda değil dedi, bende aracı 30 bin TL masraf ederek yaptırdım ve yapılma aşamasında aracın motorunun değişmiş olduğunu öğrendim. Yani fabrikadan çıktığı motor değil, galericiye tekrar aradığımda motor değişebilir gayet normal bir sey dedi. Bende değişebilir fakat bunu bana neden söylemediniz şeklinde yazışmalarımiz var. Sonrasında aracı tamirciden aldım 30 bin TL vererek 1 hafta içinde 700 km sonra arac tekrar motor yedi.

Şu an 50 bin TL masrafı var, ustayı aradım ben o aracı tekrar yapmam diyor. İkisininde tüketici hakem heyetine dosya oluşturup verdim, galericiden ayıplı mal sattığın dair dava açtım. Aracın ilk masrafı olan 30 bin TL ve aracın değer kaybını istedim, ustaya da ya garantili bir şekilde onarım yapması veya servisten sıfır garantili motor takmasını istedim. Sizce nasıl sonuçlanır, şimdiden teşekkür ederim.

didos

Yeni üye
Üye
Şimdi dava nasıl sonuçlanır bilemem %50 diyebiliriz eğer şikayet süresi geçmediyse ama söylemek istediğim şey eğer bir motor sıfır yapılıp tekrar motor yiyorsa zaten o ustayı değiştirin sizin şikayet odağınız usta çünkü hangi araba motor sıfırlanıp 700 km de motor yer bazı parçaları değiştirmeden kullanmış olması gerek yada başka birşey ama usta hatası var ben size söyleyeyim

Winner

Yeni üye
Üye
Tbk ya gizli ayıp nedeniyle önce zararın giderilmesi için ihtarname çekiniz. ihtarname de verdiğiniz süre icersinde cevap verilmemesi ya da olumsuz cevap verilmesi sonrası asliye hukuk mahkemesinde dava açmalısınız. Kimseye bakmayın gizli ayıp kapsamında sizin durumunuz kazanma şansınız yüksek

xein

Yeni üye
Üye
Dediğiniz gibi bir olay arkadaşımın başına geldi sattığı aracın motorunu değişmişti bunu satışta söylemişler de mahkemesi dört yıl sürdü, aracın iadesine karar verdi hâkim, alan kişi aracı rent a car kiraya vermiş dört yılda araba hurda olmuş o halde geri almak zorunda kaldı

Nil

Yeni üye
Üye
Ustadan birşey çıkarsa çıkar. Motor değişmesi veya rektefiye yapılması söylenmesi zorunlu değil bence.
Bugğne kadar 7 adetten fazla araç aldım 3 yıl bindim sattım. İçinde 400 bini bulup Anahtar değmeyenide oldu 200 binde motor yaptırdığım da oldu, motoru yağ eksilir vaziyette sattığım da oldu. Yaptırsan suç, Yaptırmasan ayrı suç. Yok böyle bir ülke.

LadyDimitrescu

Yeni üye
Üye
Bizimde başımıza gelen şu oldu araç aldı tavan ve kaput kaplama idi 2016 model araç km de 150 binlerdeydi ekspere götürdük onay aldık kaplama durumunu sorduk ya zevkten dolayi yaptk dedi aracın renginde kaplamada eşimde öyle beğenmedi ben soktureyim bunları dedi tamam dedi alis satış oldu kaplamayi sokturmeye eşim 20 gün sonra götürdü birde ne görelim araç çürümüş kaput ve tavan o yüzden kaplama yaptirmislar.

Sahisa ulastik her yerden engelledi sorduk sorusturduk siz birsey hakedemezsiniz bosverin dediler aracı komple bakım ve boyaya verdi 21 bine eşim öyle bindik kabullenip

DiLa

Üye
Üye
Bizimde başımıza gelen şu oldu araç aldı tavan ve kaput kaplama idi 2016 model araç km de 150 binlerdeydi ekspere götürdük onay aldık kaplama durumunu sorduk ya zevkten dolayi yaptk dedi aracın renginde kaplamada eşimde öyle beğenmedi ben soktureyim bunları dedi tamam dedi alis satış oldu kaplamayi sokturmeye eşim 20 gün sonra götürdü birde ne görelim araç çürümüş kaput ve tavan o yüzden kaplama yaptirmislar.

Sahisa ulastik her yerden engelledi sorduk sorusturduk siz birsey hakedemezsiniz bosverin dediler aracı komple bakım ve boyaya verdi 21 bine eşim öyle bindik kabullenip
kabullenmekle yanlış yapıyorsunuz bence biz sineye çektikçe bunlar dahada tureyecek sonuna kadar gideceğim nekadar sürerse sürsün yok öyle ben yapayimda yanıma kalsın paramızı kolay kazanmiyoruz sonuçta

LadyDimitrescu

Yeni üye
Üye
nasil kabullenmiyeceksin eksper raporunda kaplama yazıyor ztn bile bile almışsın gibi oluyor ben size diyeyim sonuna kadar gidin tabi ama boşa masraf ve uğraş olarak geri dönecek size

DiLa

Üye
Üye
ikinci el araç satışında iki türlü ayıp vardır birisi alıcının ilk kontrolü anında gözle görebileceği ayıplar boyadaki çizik cam çatlağı bitik lastik kırık iç aksam v.s birde gizli ayıp vardır alıcının gözle göremeyeceği kusurlar değişen boya tramer kaydı km kaydı değişen motor v.s hukuk derki satıcı alıcıya karşı bu gizli ayiplardan sorumludur ayıbı bilmese dahi
Gerçekten ayıbı bilmiyorsa satıcının da aldığı kişiye karşı hukuki bir hakkı doğuyor size karşı yapmış olduğu masrafları ondan talep edebilir taaki bu gizli ayıbı kim yaptıysa ona kadar gider ugrasilirsa yani demem o ki bu işten bisey çıkmaz uğraşma değmez kabullen gibi laflari pek aldırmıyorum azcık hakkımızı bilirsek bu tarz adamlar rahatlıkla insanların parasını yiyemez ve hukuken sen aracı expere götürmek tramer kaydını sorgulamak km sorgusu yapmak zorunda değilsin araçta bu gizli ayiplardan biri varsa bu durumdan satıcı sorumludur bilmese dahi yani satıcı sana banane sorgulasaydin yapsaydın v.s ibareleri kullanamaz