Borç Verirken Nelere Dikkat Etmeli? Bir Yakınım Borç Para İstiyor?

elifankara

Yeni üye
Üye
Merhaba bir yakınıma yüklü miktarda borç vereceğim , kendimi hukuki anlamda garantiye almak istiyorum ilerde üzülmemek adına. Ödemezse maaşına haciz veya borç verdiğime kanıt resmi bir kağıt olabilir. Bilgili arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Zeren

Yeni üye
Üye
Veripte kötü olacağına verme.
Büyük ihtimalle sana ödemeyecek hacizde yapamayacaksın maaşında haciz olacaktır evine de haciz koyamazsın eşya sını kaldıramazsın en şyisimi sen taahhüt name imzalattır ödemezse cezaevine gider.

Peren

Yeni üye
Üye
Ben öyle bir hata yaptım ev bark sahibi olamadım. Hayatımın düzeni bozuldu. Aynı hatayı arkadaş da yaptı geçen ay adama haciz geldi.

EzGi

Üye
Üye
Enflasyonu baz alırsak TL yerine altın veya döviz olarak verin. Aslında hiç vermeyin. Ben bu zamana kadar bu tip hikayelerden mutlu memnun ayrılan birisini görmedim.

Seva

Yeni üye
Üye
Sonra buraya borc verdiğim parayı alamadım ne yapmalıyım diye yazarsın. Hele hele enflasyonun %100 olduğu bu dönemde birisine borç para verilir mi ?

LadyDimitrescu

Yeni üye
Üye
Borç ihtiyacı olan bankadan kredi çekebilir. Bankanın kredi vermediği insana siz de borç vermeyin.

Nil

Yeni üye
Üye
Eğer borç verdiğin kişi zengin değilse hiçbirşey seni koruyamaz vernek istemezse vermez yapacağın birsey olmaz . Şöyle düşün adamın üstünde daire bile olsa o dairede oturuyorsa aile konutu şerhi koydurur daireyi bile icra ile sattıramazsın

xein

Yeni üye
Üye
Mali varsa şerh koydur , eğer buna izin verirse ödeyecektir ...
Noterden aracı varsa yine şerh koydur satılamaz diye ...
Bu tür şeylere yaklaşırsa borcunu odeyecektir...
Yok bana güvenmiyormusun derse , dürüstçe güvenmiyorum demekten bir zarar gelmez...

Winner

Yeni üye
Üye
Valla ben arkadaşıma borç verdim anlaşma yapalım dedi kendisi senet imzaladık usulüne uygun bir şekilde borcu vermedi ben de avukata verdim takır takır aldım

didos

Yeni üye
Üye
Paraya ihtiyacınız olacaksa vermeyin. Ama ihtiyacınız yoksa ve illa vermek zorunda hissediyorsanız açıklamaya … tarihte banka hesabıma geri ödenmesi koşuluyla borç veriyorum yazarak bankadan göndermeniz yeterlidir. Her türlü yasal hakkınız doğmuş olur

Seva

Yeni üye
Üye
Borçla refah yükseltilmez,herkes bütçesine göre yaşam sürsün,vermeyin..Yiyecek, giyecek,barınacak yer verin.

DiLa

Üye
Üye
Herkes vermeyin yazmış. Senin de bu soruyu sorduğuna göre muhtemelen tereddütlerin var. Ben de vakti zamanında bi akrabama kredi çekivermiştim ve günü gelmeden ödemelerini yaptı. Herkes dürüst değil, ama herkeste dolandırıcı değil.

Sedhef

Yeni üye
Üye
Parayı veripte kötü olmaktansa,vermeden kötü ol,kredi çeksin
Kefil bulsan bile,yan çizerlerse sen kötü olursun
Ne seni tanırım nede karşı tarafı
Strese girme,illa verecem diyorsan,o parayı geri almayı düşünmeden ver

ezginur

Yeni üye
Üye
Borç vermedim diye küsüp gidecekse gitsin. O zaten arkadaşın olamamış demektir.Başına dert alırsın. Kredi sicil puanını kontrol ettirin. Kredi alamadığı için sizden borç istiyordur zaten.Batak durumda yüksek ihtimalle.
Yok illa vericem diyorsan noterden borç senedi düzenleyerek Dolar veya Euro cinsinden rakam yazın. Senette mutlaka kendi ailesinden ( anne,baba veya öz kardeş ) birinin,kefil olarak imzası olsun. Arkadaş filan değil, illaki aileden olsun,veya kabul ederse memur bordrolu biri kefil olsun. ( Bordrosunun ıslak imzalı, kaşeli olması şartıyla . Fotokopisini mutlaka alın ) . Parayı da banka üzerinden, açıklama kısmına ,borç karşılığı verilmiştir ibaresi koyarak gönderin.

LadyDimitrescu

Yeni üye
Üye
İlla ki ben vereceğim diyorsanız kırtasiyelerde satılan borç senedi var. Gidip onu alıp düzgünce doldurun. Nasıl doldurulduğuna dikkat edin. Hatta dilerseniz kefil bile ekleyebilirsiniz. Borcun belirtilen tarihte ödenmemesi durumunda bu senet icra davası için yeterli olacaktır.

cey

Yeni üye
Üye
Senet yapabilirsin, resmi bir kanıttır.
Noter senedi yaparsan daha sağlam olur.
Ama üzerine bir şey yoksa onda da alamazsın maaşının da küçük bir bölümüne haciz geliyor. Yüklü para verirsen maaşla zor biter.
İpotek koyabileceğin bir şeyleri olmalı.

Sahra

Yeni üye
Üye
Vermeyin, borc vermesem sokaga atacakti ev sahibi 3 ay kirasini odedim ekstra da gecinmesi icin para odedim. 10 sene sonraki verdigim paranin aynisini odedi ben faiz vermem bunu aldigina dua et diyerekten. Eger hastanede ölüm doseginde para odenmezse ameliyat olmayacak gibi bir durum yoksa benim borc verecegim cok nadir insan var. Parayi geri almayi dusunmeyecegim tarzda

rain

Yeni üye
Üye
Arkadaşınız geri vermek istemezse hukuki anlamda hiçbir garanti işe yaramaz.
Üzerine kayıtlı mal mülk yoksa, sadece maaşına haciz getirebilirsiniz ve sadece dörtte birine. Dediğim gibi vermek istemiyorsa üzerindeki malları başka birine devredebilir, maaşını kestirmek istemiyorsa onun da yöntemleri var uygular, hiçbir şey alamayabilirsiniz.
Benim tavsiyem geri gelmeyeceği zaman üzülmeyeceğiniz bir miktar borç verin.