Apartman Aidatına İki Katı Zam Yapıldı. Yüzde Yüz Zam Yapılabilir mi? Nereye İtiraz Edebilirim?

ezginur

Yeni üye
Üye
Konu özetle şu. Apartman aidatına yüzde yüz zam yapıldı. İki katı zam yapılması sizce normal mi? Buna itiraz etmek istiyorum, ne yapabilirim?

2 ay önce yeni bir apartmana taşındım, apartman aidatı 50 tl idi. Ocak ayında 100 tl yaptılar. Apartmanda asansör, çöp toplama vs gibi hizmetler yok sadece 10 bazen 15 günde bir temizliğe geliyorlar, otomatta çalışmıyor, genel olarak öğrencilerin oturduğu bir apartman. Yöneticiyi aradım ve yüzde yüz zam yapmışsınız ama otomat bile çalışmıyor neden dedim o da apartmanda kasa açığı var bu yüzden paralar ödenmeden hizmet getiremeyiz zaten ödemezseniz de icraya veririz dedi. Ödemelerin takip edildiği bir çizelge var geçen seneninkini inceledim komple 3 daire hariç kalan 27 daire düzenli ödemiş aidatı .Neyin açığı bu zaten otomat ve temizlik dışında gideri yok apartmanın. Temizlikte düzenli yapılmıyor anlayamıyorum ayrıca ben yeni taşındım apartmanın para açığını neden ben kapatıyorum .Toplu gruptan bunları konuşalım diğer arkadaşlar da rahatsız bu durumlardan dedim grup mesajlarına kısıtlama getirmiş hemen. Genel olarak oradan yazılan problemlere de dönmüyordu zaten. Bu arada yönetici apartmandan bir kişi ya da ev sahibi değil bir temizlik şirketine vermişler. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor şu an bu konudaki yasal süreçler hakkında bilgi sahibi de değilim, bilen arkadaşlardan destek istiyorum, şimdiden teşekkürler.

cey

Yeni üye
Üye
Bu durum ile alakalı ev sahibiniz öncelikli meshul ayrıca apartman yönetim kanununa göre aylık giderleri her ay panoya asmaları gerekmektedir geçmiş dönem borçlar sizinle alakalı değildir ama anladığım kadarıyla sahipsiz bir yer olmuş çevre şehircilik bakanlığı bünyesinde konut politikaları ve tesis müdürlüğü birimine bildirebilirsiniz internet sitelerinde iletişim bilgileri mevcut

rain

Yeni üye
Üye
Durum Bariz. Bu tip şirketler zaten olabildigince aidatlardan ekstra gelir elde etmeye çalışır. Kısacasi dolandirir. Ama bunu kendince kitabına uydurmaya çalışır. Sizin gibi sorgulayan kişileri de sevmezler dogal olarak.

Sahra

Yeni üye
Üye
10 yıldır oturuyorum apartmanda haftada 2 temizlik yapılıyor. 17 daire. 40 lira temizlik ücreti ve 17 ayda 1 otomat ödüyorum. :) yönetilmemek iyi birşey.

Sedhef

Yeni üye
Üye
11 dairelik binada oturuyorum daha önce 30 tl veriyorduk temizlik için haftada 2 defa yapılıyordu bu işi yapan kişi bırakınca binada ki teyzeler herkes evde oturuyor temizlesin dediler herkes kapısının önünü temizliyor ayda 30 lira vermemek için bina temizliyryz shsjjsjsaj otomatikde 5 6 ayda bir 10 20 tl yansıyor daire basi

DiLa

Üye
Üye
Zamanında apartman sakinleri yönetimi dışarı vermişler tabi bu karar ortak ve çoğunluk olarak doğmuştur. Yönetici aidata kafasına göre zam yapamaz . Yaptı ise hangi apartman sakini onaylamış. Karar defterini talep edin, en doğal hakkınız.

didos

Yeni üye
Üye
Bu tür durumların en büyük sıkıntısı apartmandaki tüm kişilerin bu duruma sessiz kalması. Öğrenci insanların daha az parası olur, neden peşine düşmezler hiç anlamıyorum.

Winner

Yeni üye
Üye
Ben şunu anlamadım. Siz ayda 50 TL daha az vermek için yasal bir süreç mi istiyorsunuz. Çok af edersiniz ama yasal hiçbir süreç masrafsız olmaz. 50 TL den kısmak için dosya parası vekalet ücreti avukatlık ücreti gibi ücretleri göze alacağınızı mı söylüyorsunuz ? Yani kusura bakmayın merak ettiğim için soruyorum. Normalde de aidat giderleri belgelenmek ve ibraz edilmek zorundadır. Açık olan dönem ve şimdiki döneme bakın bir şaibe yoksa yapacak bir şey yok çünkü ortada bir sorun da yok demektir. Ama şaibeli işler veya eksik hizmet durumu varsa şikayetçi olabilir, veya apartmanda örgütlene bilirsiniz. Sonuç olarak sizden önce yapılan bir şey de olsa sizin tercih ettiğiniz binaya yapılmış oluyor. Belki o masraf yapılmasaydı siz o direyi tercih etmeyeceksiniz.

xein

Yeni üye
Üye
30 dairelik bir konut için haftada 1 gün temizlik hizmeti veren firmalar 2023 yılı için daire başı 50tl hizmet bedeli talep etmektedir.
2022 yılında bu fiyatın ortalaması 20tl idi. Çünkü son 1 yıl içinde asgari ücrete %135 zam geldi.. Elektrik faturasına %200..
Ancak olağan genel kurulda alınan kararın örneğini talep edebilirsiniz. Ayrıca 100tl içinde sair giderlerin bulunduğu işletme projesini talep edin. Bu proje içinde demirbaşa giren bir ödeme bulunuyor o bölümü çıkarıp kat malikine ödediğiniz kira bedelinden düşmesini talep edebilirsiniz. Özetle 100tl aidat bu ekonominide gayet makul bir miktar.
Her ay güncel aidat tabloları ve binaya ait giderlerin paylaşılmasıda önemlidir.

Nil

Yeni üye
Üye
Biz 75 TL topluyoruz. Otomat da çalışıyor. Her hafta cuma günü temizlik yapılıyor. Aylık 40-50 lira bir şey kalıyor kasaya onla da ampul falan alınıyor patladığı zaman. 100 TL aidata böyle hizmet çok saçma

ezginur

Yeni üye
Üye
Çok teşekkürler arkadaşlar, çok yardımcı oldu fikirleriniz. Bu forumu sevmeye başladım :) İyi ki üye olmuşum, her soruma cevap alıyorum sayenizde. Teşekkürler.