4 - 5 Yaşında Çocuğum Kreşe Gitmek İstemiyor Ne Yapmam Lazım?

ezginur

Yeni üye
Üye
4 5 yaşında çocuğum kreşe gitmek istemiyor, ne yapabilirim? Kreşe gitmeyen çocuk için önerilerinizi alabilir miyim?

Merhaba hayırlı günler cümleten tecrübeli ebeveynlere soru sormak istiyorum. 2018 doğumlu bir tane oğlum var, ara dönemi öyle böyle atlattık gitmek istemiyor uyum sağlamakta hala problemimiz var. Konuşma geriliğimiz var. Ondan dolayı vermiştim kreşe ama bu kreş içerisindeki davranış ve tutumları farklı olmaya başladı kreşe gitmemek istiyor artık.

Kreşi gördüğümü kıyametleri koparıyor ve karne gününe bile ağlaya hazırlaya gittik o derece artık. Yarı dönemden sonra almayı düşünüyorum kreşten, bir hafta içerisinde karar vermem lazım. Alsam daha mı güzel olur yoksa kalsa daha mı kötü olur inanın bir fikrim yok. Artıların eksilerini düşünüyorum, oğlumun hal ve hareketlerinden dolayı gitmemesi yönündeyim ama eğitiminden geri kalacak bu sefer de. İçimde şöyle bir şüphe oluyor, şu an alırsam ileride daha çok sıkıntı yaşarım bir düşüncesi oluyor. Onun yanına ne yapacağımı şaşırdım, tecrübeli olanlar varsa bu konuda bana yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler yorumlarınız benim için önemli.

cey

Yeni üye
Üye
Gönderdiğiniz kresten alıp başka bir kreşe göndermenizi tavsiye ederim. Çocuğunuz o kreşte mutsuzsa ya arkadaşlarından bir rahatsızlığı vardır ya da ögretmeniyle bağını kuramamistir. Çocuğunuza güvenin mutsuzsa vardır bir sebebi.

rain

Yeni üye
Üye
İlk 1 ay kızım gitmek istemiyordu 2018 li ve konuşma geriliği var hemen okulu değiştim dil terapistine başladık şükür bu okulu çok sevdi terapistin de faydası var tabi konuşur diye beklemeyin hemen çözümüne bakın

Sahra

Yeni üye
Üye
Başka kreş araştırın, benim torun da böyleydi, hatta kreş öğretmeni, bu çocuk normal değil, psikoloğa gidin demişti, kreşi değiştirdik, herşey değişti. Çocuklar sevmedikleri yere gitmek istemiyorlar.

Sedhef

Yeni üye
Üye
Bu sene vazgeçip alırsanız aynı sorunlari seneye tekrar yaşayacaksınız alisiyorlar zor oluyor ama sonra sevip kendisi gitmek istiyor.

didos

Yeni üye
Üye
Benimde oğlum öyle idi tam olarak 3 ay hergun başını bekledim ve o zamanda hamile idim çok zor oluyordu. Sabah 8 öğlen 12 ye kadar. hep öğretmeni sabret olacak pes etme yavaştanda olsa alışıyor diye diye şükür 3 ayın sonunda alışmisti. biraz zamana brakin çocuklar her ağladığında istediği olduğu zaman haaaa tamam ağlayınca istediğim oluyor diyor ve onu hep kullanıyor. onlar bizden çok akıllılar
🙃
.öğretmeni ile de konuşun o sizi daha iyi yönlendirir

DiLa

Üye
Üye
Eğer tam gün gidiyorsa yarım güne indirebilirsiniz Aynı sorunları yaşadım yarım gün yapınca severek gitmeye başladı Birde arkadaşlık ilişkisi kurduğu biri olursa daha kolay olur kendini ifade edemiyor ise zorla göndermek yerine kendi güvenli alanında annesi yanında iken kitaplar geziler kısa etkinlik spor gibi aktiviteler yapmak güzel olabilir.

Ona Kitap okumak ve annesinin yanında onunla oyunlar oynayabildiğine oyuncakları konuşturarak mesela güveni olması çok önemli dil gelişimi için v e de mümkünse babasıyla oyunlar oynaması konuşmasını geliştirir

Kendini ifade edebildiğinde okul sürecine yarım gün başlayarak uyum sağlaması kolay olur.

Winner

Yeni üye
Üye
Günümüzde bütün doktorlar, pedagoglar ve çocuk gelişim uzmanları çocuğun 3 yaşı bittiğinde kreşe gitmesi gerektiğini savunuyor. Kreşte çocdahmezun oluncaya kadar isminin yazılışını, sayıları ve daha bir çok yazımı ve okunuşlarını öğrenmiş oluyor. Evet 10 yıl önce bunun yanlış olduğuydu genel geçer kararları. Artık erken okuryazarlığı destekliyorlar. Ben de 3 yaşında evde okuma yazma öğrenmiş ve 5 yaşında 1.sınıfa başlamış bir çocuğum arkadaşlarım çizgi çizerken ben kitap okurdum ve sorun yaşamadık. Kompleks yapan bazı velilerin ailemin üstüne atlamalarını saymazsak. Benim 32 aylık kızım 10 a kadar tüm rakamları tanıyor. 2 ve 3 ü kendi başına yazmıştı biz şaşırmıştık. Üstüne düşmemek gerek tabi ki ama ilgisi varsa da kayıtsız kalınmamalı. Şimdi benim kızım bana üç nasıl yapılıyor anne diye sorup parmaklarını nasıl 3 yapacağını sorarken nasıl göstermeyebilirim? Doğal olarak gösteriyorum e çocuk da öğrenmiş oluyor. İlk öğretmen her daim evdeki annedir bunu unutmamak gerek. Tek ihtiyaç bilinçli olmak, araştırmak. Ama bu yaş çocuklarının en büyük gereksinimi oyun

xein

Yeni üye
Üye
3 yaşında 2. Kızımı verdim kreşe ama okula gidicem diye ağlayan bir çocuktu. Kreşe gitmeye başlamasıyla ağlamaları gece uyanmalari saç dökülmeleri ve alt ıslatmaları başladı. Hiç düşünmeden aldım hemen düzeldi çok şükür. Kısacası çocuğun istemediği bir yere zorla göndermeyin. Kreşe vermek zorundaysanız kreş değiştirin