3 Yaş Konuşma Geriliği

ezginur

Yeni üye
Üye
Oğlum 3.5 yaşında. Konuşma geriliği var sağlıksal sorunu yok. Pedegog tembellik diyor. Terapiste gidemiyoruz bulunduğumuz yerde yok. Aktif olsun diye dışarıya arkadaş ortamına markete filan çıkartıyorum ama hep bi ağlamaklı oluyoruz. Elimizden geldiğince oyuncak yiyecek vs alırız ama illaki bir şeye ağlıyor bağırıyor. Gittiğim yerde huzur kaçıyor parka bile çıkartmaya korkar oldum. Ne yapmalıyım bilemedim. 2tane polis arabası olmasına rağmen dün yine araba istiyor bak evde var onlar güzel vs desem de nafile sanki etini koparmışcasına ağlıyor. Evde sürekli ağlıyor. Ne yapmalıyım çözemiyorum bende bunalımın eşiğindeyim.

DiLa

Üye
Üye
Her cocuk aynı olmaz gelişimi. Kimisi beyin daha erken gelişir dil becerisi geç olur misal. Siniri anne babada çocuklukta var mıydı varsa yuzde 90 aynı gecer

Winner

Yeni üye
Üye
Çoçuğunuzla devamlı ilgilenmeniz gerekiyor, kitap okuyun konuşun dil egzersisi yaptırın yorucu oluyor ama sonuç güzel konuşmaya başlayınca susturamazssınız benim oğlumda geç konuştu dil egzersizi yaptım kitap okudum devamlı onunla ilgilendim

cey

Yeni üye
Üye
Çocuk istediğini anlatamıyor onun için huysuzluk yapıyor konuşamama sebebi kasları zayıf olabilir dil kaslari da muhtemelen zayıftır ondan konuşamıyordur öyle tanıdıklarım var kasları güçlendikçe konuştular.

rain

Yeni üye
Üye
Kendini ifade edemediginden sinirlenip hırçınlaşıyor imkanın varsa krese gönder yarım günde olsa konuşur sosyallesir bizde öyle yaptık çok şükür artık konuşuyor ağlamaları gecti

Sahra

Yeni üye
Üye
Ağladıkça yaparsanız sadece daha çok ağlamayı öğrenecektir.

Sedhef

Yeni üye
Üye
İnstagram da her gün canlı yayında Bülent Demircioğlu nu takip edebilirsiniz

didos

Yeni üye
Üye
Benim kızımda artikülasyon bozukluğu vardı (21 harfte) dil eğitimini kendim verdim. Bulduğum dil terapistleri dolandırmaya kalktığı için. Bunun için eğitim setleri var ve videolar var.

Dil konuşma eğitim seti diye bir kitap var. YouTube konuşma eğitimi diye yazarsanız çıkıyor. Mesela f harfi nasıl söylenir. Dil hangi şekilde olmalı vs hepsini izleyin sonra çocuğa yardımcı olun

xein

Yeni üye
Üye
Benim kizimda da benzer Sorunlar vardi. Duzgun cumle kuramiyordu, konustugu kelimeler bulundugu yasinin altindaydi. Bende birkac kere konusma terapistine goturdum. Dr.beraber Oyun oynayin , cocugunuzla etkili zaman gecirin dedi. Bu arada Ben yurtdisinda oturuyorum.Kizim 3 yasinda anaokuluna basladi. Inanamadim. 3 ay icinde Turkce ve ingilizce konusmaya basladi. Kesinlikle tv ve telefonun etkisi. Cocuklari sosyallestirmek gerekiyor...

Nil

Yeni üye
Üye
Bir yazı buldum internette, okuyun isterseniz, çok güzel yazmış, teşekkürler buradan kendisine :)

Hep duyardım televizyon telefon çocuklar için zararlı diye ama Allah biliyor ya ne alakasi var derdim. Büyük kızım tv.seyrederdi 1 yaşında konuşmaya, 1.5 yaşında cümle kurmaya başladı. Renkleri sayıları şekilleri erken yaşta öğrendi diye çok seviniyordum demek ki zararlı da değilmiş diye çoook içimden geçirdim. 2. Kızım doğdu evde 8 yaşında ablada var bu daha erken konuşur dedim. Abla tv seyrettiği de müdahale etmedim. Işim olduğunda baby tv. açtım. Babaya ilgilen dediğimde cep tlf.u açıp çocuk şarkıları seyrettirdi. 1 yaşında baba dede gel dedi. Ha bugun ha yarın derken anne demedi. Ama tv.dan degil tabii inadindan demiyor etkisi olsa büyük kızım'da anne demezdi. 1.5 yasina geldi hala anne yok. Hala 2-3 kelime var. Etrafimdakiler daha küçük sende geç konuştun zaten dediler. Aaa bak tv. yada tlf.dan değilmiş ben geç konuşmuşum tesellisi iyi gelmisti bana. 23 aylik olduk 6-7 kelimemiz var ama anne yine yok. Ismine sesleniyorum bakmak yok. Al ver oyunu oynuyorum tık yok. Birşey gösteriyorum bakmak yok. Birşeyler de terslik var ama ne? Ama maşallah kızıma tlf.sayesinde rakamlari harfleri öğrendi, sürekli şarkılar söylüyor. Benim kızım çok zeki tlf. Tv sag olsun. 24 aylık olduk otizmi sürekli duyuyorum ama o kondurmuyorum. Eşime söylüyorum sorun yok zehir gibi kız cevabını alıyorum. Sorun yoksa neden sorun varmış hissine kapiliyorum anne olarak. 14 ocak gunune cocuk psikiyatrik servisinden randevu aldım. Dr.a götürdüm kızımın 7-8 kelimesi var anne demiyor ama 10 a kadar Turkce Ingilizce sayıyor, ismine bakmıyor ama alfabeyi Türkçe İngilizce sayıyor ve tanıyor. Komut almıyor ama şekilleri renkleri biliyor.... Dr.un verdiği cevap. Maşallah bütün bunları öğrenecek kadar tv. Tlf.a maruz kalmış bu cocuk. Papağan da bu kadar tv.seyrettir o da ezberler dedi.. Otizm diyemem ama Gelişim ve iletişim geriliği var. Sıfır tv sıfır tlf. Bol oyun,bol konusma. Tam 11 gun oldu gideli. 1 gun boyunca hiç açmadım. Ertesi gün ilk defa beni göstererek anne dedi. ANNE kelimesini ilk defa duydum. 2.gun yine açılmadı bebeğiyle oynarken aşağı yukarı zıplat uçur komutlarini ilk defa aldi. 3.gun bardağı gosterip su dedi. 4. gün ablasını gösterip abla beni gosterip anne dedi. 5. gün al ver kelimesini öğrendi. .... Bugun 11. gün sabah anne kalk dedi. Yataktan nasıl kalktığımı bilemedim. Allah'ım dedim ben nasıl zarar vermişim kızıma tv. ve tlf. la gecen zamanına. Belki hala anlamsız sesler çıkartıyor hala tam bir cümle yok ama 11 gunde 6-7 kelime yaklaşık 25-30 kelimeye çıktı. Sürekli tekrarladığı şarkılar azaldı onun yerine bebeğine yemek yedirmeye başladı. Saklambaç oynamaya başladık. Evet ilk cocugumu Allah korudu ama 2. kızım'da o hatadan dönmemiş olsaydık yaptığımız hataların bedelini ağır odeyebildik. Her çocuk bir degilmis. Birine zararı olmayan şey başka bebeğe zarar getirebiliyormuş.