Oğlum 4 Aylık Oldu Ek Gıdaya Nasıl Geçerim?

Bah

Yeni üye
Üye
Arkadaslar merhaba oglum 4 aylik oldu. Dr artik yavas yavas ek gidaya baslayalim dedi, oglum sadece mama aliyor, ben nasil baslicam kafam karisti.
Ne kadar sıklıkta ne kadar ölçüde vericem bilmiyorum. Ek gıdadan sonra arkasndan mama verecek miyim ? Kafamda deli sorular yardımcı olabilir misiniz?

yeLda

Yeni üye
Üye
Abla doktorlar ilk önce yoğurt bide meyve püreyle başlatıyor ben emzirdigim için iki yada üç ögün veriyorum

Bah

Yeni üye
Üye
Kimiside once yogurt ve sebzeyle baslatıyor canım. Hani meyve tatlıya zaten yer diye once sebze diyolar, aman kafam allak bullak oldu. Mama ıydı ya ne guzel.

yeLda

Yeni üye
Üye
Ben 6 aylikken başladım ek gıdaya abla bana öyle demisti zaten çorbasını sebzeyle yapıyorum tadımlikla başla abla.

BeBeKiM

Yeni üye
Üye
Yoğurt verebilirsin canim çok az ilk önce bir kaç çay kaşığı üç gün bu şekilde daha sonra yavaş yavaş artircan tadımlık yani altı aya kadar bu şekilde tek ogunde vercen normal beslemene devam et mamasina.

Yoğurt çorbası ve tarhana corbasida verebilirsin ama aynı şekilde tadımlık olarak baslicaksin alisinca artircan yemek istemezse çok zorlama

Lima

Yeni üye
Üye
Ya valla kafayi yicem!! Bu "artik ek gidaya gecebilirsin" diyen cok sevgili doktor!!! Ne is yapar biri bana aciklasin ya.. Hadi ek gidaya nasil gecilir anlatmaya usendin diyelim bi kitapcik, bir brosur o da mi yok!!! Doktorlar ne ise yariyorsunuz ya!! Siz sormuyor musunuz doktor ek gida ne??! Ben bu cocuga ne vercem? Biraz israrci olun ya sorun, sikistirin oyle soylemekle bitmiyor ki.. Herkesin bebegi farkli.. burda benim sana verdigim liste ile bebek mi beslenir.. Gercekten pes valla!! kusura bakmayin ama doktorlari gectim artik anne olarak biraz uzerine duselim lutfen!!

Bah

Yeni üye
Üye
Ya valla kafayi yicem!! Bu "artik ek gidaya gecebilirsin" diyen cok sevgili doktor!!! Ne is yapar biri bana aciklasin ya.. Hadi ek gidaya nasil gecilir anlatmaya usendin diyelim bi kitapcik, bir brosur o da mi yok!!! Doktorlar ne ise yariyorsunuz ya!! Siz sormuyor musunuz doktor ek gida ne??! Ben bu cocuga ne vercem? Biraz israrci olun ya sorun, sikistirin oyle soylemekle bitmiyor ki.. Herkesin bebegi farkli.. burda benim sana verdigim liste ile bebek mi beslenir.. Gercekten pes valla!! kusura bakmayin ama doktorlari gectim artik anne olarak biraz uzerine duselim lutfen!!
Ya illaki sordum corbalarla baslarsın yavas yavas dedi bende bi liste vs bişey bekliyodum ki zaten cok kalabalıktı bastan savma bişey oldu .. sonucta burda görüyorum ki herkes ek gıdaya aynı sekılde baslamıs cok ektrem bi durum değil . Ki nitekim bu site ne için var birbirimize yardımcı olabilmek için

Lima

Yeni üye
Üye
Ya illaki sordum corbalarla baslarsın yavas yavas dedi bende bi liste vs bişey bekliyodum ki zaten cok kalabalıktı bastan savma bişey oldu .. sonucta burda görüyorum ki herkes ek gıdaya aynı sekılde baslamıs cok ektrem bi durum değil . Ki nitekim bu site ne için var birbirimize yardımcı olabilmek için
Benim sana lafim yok.. Herkes yardim alsin, yazsin, paylassin "da".. Birazda doktorlar isini yapsin diyorum ben.. Sen zorla soylet diyorum.. Gecenlerde annenin biri diyor ki doktor sinirliydi soramadim.. Bu nasil biseydir ya.. Sanki burda ki herkes doktor hastaneden cikan, eline ultrasound kagidini alan doktora soracaklarini sormadan solugu burada aliyor.. Dunyanin en simarik, kendini begenmis doktorlari bizde sanirim.. Gerekirse siz bagirin, mesleklerini hatirlatin onlara lutfen!!

Bah

Yeni üye
Üye
Malesef oylee cok üst perdeden bakan doktorlarda var dedğiniz gibi yeri geliyo insanlar soru sormaya cekınıyolar

CeReN

Yeni üye
Üye
Cnm benim annemde çocuk doktoru elma suyuyla başladık biz 3 damla verdim öyle yavaş yavaş alıştırman gerek her gün ikişer damla arttırcan ne zamanki bi yemek kaşığı olcak ölçek o zmn havuç suyu vermen lazımmış onuda 3 damlayla başlaman lazım..buarada çok bilmişlik olmasın annem söyledi havuç suyunu sıkmadan önce sıkcagın kaba bi damla zeytinyağı dökersen içindeki faydalı bi madde varmış o kaybolmuyomuş..koymazsan zeytinyağını hemen uçup gidiyomuş

Yakamoz

Yeni üye
Üye
Benim oglumda 5 aylik bizede dr ek gidaya baslayin dedi ama ilk ev yapimi yogurtla 3gun kurali ile sonra meyve pureleri ile basta tadimlik verceksin 3 bal kasigi felan. Sonra azar azar arttirican. Sonrada sebze corbalari yap ver ama tuz salca koyma sadece bir bal kasigi zeytin yagi koy sebze corbasinida 3bal kasigi felan baslarda gunde birer ogun ver. Anne devan sutu ver. Geriye kalan zaman larda. Bunyesi birer ogunle alissin basta sonrA 5ay olunca azar azar arttir bir gunde birden fazla verirsen bebeler hassas hazmede miye bilir kolay gelsin sana simdiden.

kızıl

Yeni üye
Üye
Genelde saglik kuruluslarinda ebe hemsireler bu konuda guzel bilgilendiriyor neyi nekadar nezaman verebilecegini anlatiyor istersen bir saglik ocagina git sor hem daha saglikli olur canim birde bebegin neyi nekadar yiyebilecegi hakkinda fikir sahibi olursun ben oyle yaptim tavsiye edrim

Miray

Yeni üye
Üye
Canım benim oğlum 5 girmek üzere ben her gün iki yemek kaşığı kadar yoğurt veriyorum Birgün şeftali kompostosu var onu ezip veriyorum elma cam rende de yapıyor um bu aralar biraz muz denedim çok sevdi yoğurt da muz elma şeftali ayva dene sütüm az devam maması alıyor akşam bir mama öğlen yoğurt veriyorum ama hep emdiriyorum sürekli ama her akşam yemek lerden taddiriyorum o bir oğlumda küçük yemeklerin hep onlara göre yapıyorum 3 buçuk yaşında oda ama alerjik kuralı devam 3 gün kurali

Bah

Yeni üye
Üye
Farkettim aslinda ama ne bilim bende doktora sordum 6. Ay degilmi diye o sadece anne sutu alanlar icin dedi.