4 Aylık Bebeklere Ek Gıda Neler Verilir?

Baharım

Yeni üye
Üye
Slm bugun oglumun kontrolu icin doktora gittik. Oglum yarin 4 aylik oluyor, doktorumuz ek gidaya basliyalim dedi. Havucla baslayin ilk gunu 2 kasik ver ve her gun artir dedi. Benim sorum erken degilmi ek gida icin? Emzirmiyorum mama aliyor.

Son düzenleme:

aysel

Yeni üye
Üye
4 ay erkendir, bebeklere ek gıdaya geçiş 6. ayda oluyor.
Aşağıdaki resimden okuyabilirsin, mobilden girdiysen üzerine tıklayarak büyüt. :)

82

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baharım

Yeni üye
Üye
Çok sagol canim hepsini okuyacagim, bende 6 ay biliyorum ama arkadaslarima sordum 4 ayda baslamislar sasirdim. İlk oglumda 6 aylikken basladim.

aysel

Yeni üye
Üye
Yok canım onlar yanlış yapmış sen bu yanlışa kapılma çünkü erken verilen ek gıda bebeğe fayda değil zarar verir. Onun midesi tam olarak 6. ayda tamamlanır. Erken verilen ek gıda ileride reflüye bağırsak sorunlarına yol açar, böbreklerin ve karaciğerini yorar.

Baharım

Yeni üye
Üye
Zaten mamada bile surekli kusuyor, soyledimde yok basla falan dedi ama ben guvenemedim. Çok sagol canim simdi vermemem konusunda emin oldum, 2 ay daha bekliyecem.

Tha

prof
Administrator
Admin
Sağlık bakanlığı Ve dünya sağlık örgütü ilk 6 ay bebeklerin ekgıdaya geçmemesi konusunda uyarıyor .Anne sütü almıyor olsa bile hekimin düzenlediği ölçüde formül süt yani 1 numaralı mama ile devam edin. Hekiminiz tıp alanında çok iyi bir hekim olabiliriz, fakat ek gıda konusunda başka hekim önerisi alın lütfen. 2 ay daha beklediğinizde bebeğinizin hiç bir kaybı olmaz fakat erken ek gıdaya geçmenin birsürü riski var, alerji başta olmak üzere.

Baharım

Yeni üye
Üye
Sağlık bakanlığı Ve dünya sağlık örgütü ilk 6 ay bebeklerin ekgıdaya geçmemesi konusunda uyarıyor .Anne sütü almıyor olsa bile hekimin düzenlediği ölçüde formül süt yani 1 numaralı mama ile devam edin. Hekiminiz tıp alanında çok iyi bir hekim olabiliriz, fakat ek gıda konusunda başka hekim önerisi alın lütfen. 2 ay daha beklediğinizde bebeğinizin hiç bir kaybı olmaz fakat erken ek gıdaya geçmenin birsürü riski var, alerji başta olmak üzere.
Ben Almanyadayim arkadaslarima sordum onlarda 4 ayda baslamis ilk oglumda 6 ayda baslamistim sasirdim 4 ay cok erken.

nurcan

Yeni üye
Üye
Formül sütün içinde ne olduğu belli değil diye düşünenler olabilir ,Şu bir gerçek ki anne sütü yokluğu veya yetersizliğinde yerine konması için bulunan insan yapımı tek şey formül süt.
Ha gidersiniz içeriklerini araştırır inşa göre tercih edersiniz kullanacağınız mamayı.
Kaldı ki Pazar’dan doğal diye aldığımız ürünlere dahi yetişme esnasında birsürü ilaç uygulanma riski var .Yani Pazar’dan alınanlar çok üründe organik tarım Sertifikası dahi yok .

Baharım

Yeni üye
Üye
Formül sütün içinde ne olduğu belli değil diye düşünenler olabilir ,Şu bir gerçek ki anne sütü yokluğu veya yetersizliğinde yerine konması için bulunan insan yapımı tek şey formül süt.
Ha gidersiniz içeriklerini araştırır inşa göre tercih edersiniz kullanacağınız mamayı.
Kaldı ki Pazar’dan doğal diye aldığımız ürünlere dahi yetişme esnasında birsürü ilaç uygulanma riski var .Yani Pazar’dan alınanlar çok üründe organik tarım Sertifikası dahi yok .
benim malesef sutum gelmedi ilkinde de gelmemisti, mecbur mama vermek zorundayim. Hipp kulaniyorum

Sevily

Yeni üye
Üye
Ben oğlumu 4 ay emzirdim bütün çabalarima rağmen beni bıraktı, mam ya devam etti. Mama kullanan bir anne olarak bende içinde ne olduğu belli değil diyenlerdenim o mucizevi anne sütünü bile belli bir soğuklukta saklamak gerekliyse vücuttan ayrildiğinda haftalarca bir kavanoz içinde bozulmayan bir mamada doğal seyler olduğundan bana kimse bahsetmesin.

nurcan

Yeni üye
Üye
Ben oğlumu 4 ay emzirdim bütün çabalarima rağmen beni bıraktı, mam ya devam etti. Mama kullanan bir anne olarak bende içinde ne olduğu belli değil diyenlerdenim o mucizevi anne sütünü bile belli bir soğuklukta saklamak gerekliyse vücuttan ayrildiğinda haftalarca bir kavanoz içinde bozulmayan bir mamada doğal seyler olduğundan bana kimse bahsetmesin.
Sevil hanım siz yorumumdan mamada doğal şeyler vardır dediğimi mi çıkardınız ?
Elbette anne sütünün yakınından dahi geçemez formül süt.
İnsan yapımı bulunabilmiş ve 6 aya kadar bebeğin sindirim sistemine uyan tek besin alternatifi demek istedim .
Keşke her doğan bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile büyüse ve devamında 2 yaş Ve hatta 2 yaştanda daha ileride anne sütü almaya devam etse🤲
Ama Malesef biliyoruz ki bu mümkün olmayabiliyor .Bu durumda alabileceğimiz besin formül süt Ve bize düşen araştırıp içeriği olabildiğince temiz
Ve güvenilir olanını tercih etmek .
Ek gıdaya 4.ayda baslamaktansa içeriğine en güvendiğimiz mama ile ilk 6 ay beslemeliyiz diyorum .

EzGi

Üye
Üye
Bizde 5 aylikken tecrubesiz doktorun lafiyla basladik ve tadimlik demeden direk suyuyla basla dedi. Bende tecrubesizdim ve doktorun dedigini yaptim sonuc erken baslanilan ek gidalar bagirsaklarina zarar verdi ve ciddi oranda kabizlik ve zarar gormus bagirsaklarla kaldik. 3 ay ilac tedavisi gordu sonuc sorunlu sindirim sistemi guzsun bagisiklik ve bitmeyen sure gelen kabizlik ve makatta et buyumesi. lutfen 180 gun dolmadan ek gida baslanmamali ve tadimlik tek besin uzerinden yapilip anne sutu ya formul mama agirlikli olmali, ben yaptim siz yapmayin.

Baharım

Yeni üye
Üye
Bizde 5 aylikken tecrubesiz doktorun lafiyla basladik ve tadimlik demeden direk suyuyla basla dedi. Bende tecrubesizdim ve doktorun dedigini yaptim sonuc erken baslanilan ek gidalar bagirsaklarina zarar verdi ve ciddi oranda kabizlik ve zarar gormus bagirsaklarla kaldik. 3 ay ilac tedavisi gordu sonuc sorunlu sindirim sistemi guzsun bagisiklik ve bitmeyen sure gelen kabizlik ve makatta et buyumesi. lutfen 180 gun dolmadan ek gida baslanmamali ve tadimlik tek besin uzerinden yapilip anne sutu ya formul mama agirlikli olmali, ben yaptim siz yapmayin.
sagol canim bana da cok erken geldi mama veriyorum surekli kusuyor. sordum oda ek gidaya basliyacaz demisti. Bugunde basliyalim artik dedi ve cok sasirdim burdada surekli okuyorum 6 aydan once baslamayin diye sormak istedim.

EzGi

Üye
Üye
sagol canim bana da cok erken geldi mama veriyorum surekli kusuyor. sordum oda ek gidaya basliyacaz demisti. Bugunde basliyalim artik dedi ve cok sasirdim burdada surekli okuyorum 6 aydan once baslamayin diye sormak istedim.
Her yediginde kusuyorsa reflusu olabilir baksinlar bizdede reflu vardi ozel ar mama kullandik kilo alimi az olunca ek gida dedi baska doktora goturun birde o doktorun dusuncesi nedir bakin ama.180 gun dolmadan baslamayin 19 aylik oldu kizim ve hala cekiyoruz

Baharım

Yeni üye
Üye
Kilo alimi cok iyi ama surekli her mamadan sonra cikiyariyor. Gunde 8 9 kez ust degistiriyorum, onluk bile fayda etmiyor. Baska bir doktordan randevu alacagim kesinlikle. Baslamam aagol canim, cok tesekur ederim.

EzGi

Üye
Üye
Reflusu olabilir yada geniz etiyle alakalida olabilir baska doktora goturup baksinlar arastirsinlar.

seyhan

Yeni üye
Üye
Almanyada 4. Ayda baslatiyorlar bizim dr. Bize 4 aylikken baslayin dedi ben 5 ay tam bitmeden baslamistim.

Baharım

Yeni üye
Üye
Almanyada 4. Ayda baslatiyorlar bizim dr. Bize 4 aylikken baslayin dedi ben 5 ay tam bitmeden baslamistim.
Evet burada erken baslatiyorlar, arkadaslarimda oyle dedi. Ben korkuyorum baslamaya erken geldi bana bu yuzden. Biraz daha bekliyecem, yarin 4 aylik oluyor.